OporyZuberecké chodníčky

Petr Blahynka: Nastává čas k nápravě

„Toho, co jsme udělali špatně, jsme už řekli dost. Máme model, jak systém změnit a spravit, revoluci ve volbách.“

Aktuální přednáška Petra Blahynky včetně slovenských pohledů, pro přehlednost s vloženou prezentací a grafikou. Musíme spravit tisíce věcí, které byly pokaženy za poslední tři desetiletí, říká Ing. Petr Blahynka, národohospodář, bývalý náměstek předsedy Agrokombinátu JZD Slušovice, ČR.

Je potřeba být svrchovaným státem, životně důležité zdroje musí být v majetku státu a zisk musí zůstat na jeho území. Zdravý rozum, moudrost, svědomí a sociální cítění se musí vrátit. Půda, vzduch, voda, energie. Stát ovládají politické, bankovní řetězce a nadnárodní společnosti. Základem každé společnosti je Víra. Je potřeba opustit sobecký systém, kde se stará každý sám o sebe. Soutěží politických stran je účelově rozdělována společnost. My ale potřebujeme sjednocení.

Zveřejňujeme první část přednášky Řízení a budoucnost společnosti v rámci programu čtvrtého ročníku Zubereckých chodníčků, přátelského mezinárodního setkání na Slovensku v Zuberci, které proběhlo 2. a 3. května 2025. Téma přednášky Petra Blahynky je Čtyři artikuly brněnské – koncepce spravedlivější společnosti. Nejnovější aktualizovaná verze i pro Slovensko.

Petr Blahynka nastiňuje svůj pohled řešení našich problémů ve společnosti, který může být pro nás inspirací, abychom přemýšleli, jak lépe uchopit naše soužití a sounáležitost.

2 komentáře: „Petr Blahynka: Nastává čas k nápravě

  • Příspěvek Petra Blahynky dává smysl a naznačuje cestu. Bohužel proti němu stojí poučka o kaprech a rybníku.
    Český volební systém je nesmyslný, protože volič volí politickou stranu, která si výsledek zmanipuluje, jak potřebuje.
    V Kanadě kandiduje ve volebním obvodu za každou stranu jeden kandidát. To znamená, že volič vybírá jen z několika kandidátů, jejichž jména zná a mohl se s nimi setkat i osobně na mítincích.

    Kanadský matematik Laurence J. Peter (1919-1990) objevil přírodní zákon: „V hierarchické společnosti směřuje každý povyšovaný zaměstnanec k dosažení stavu, kdy přestává být kompetentní novou pozici vykonávat. Proto má každá pozice tendenci být obsazena nekompetentním zaměstnancem. K tomu přistupují dvě vedlejší věty: 
    (1) Užitečnou práci vykonávají jen ti, kteří ještě nedosáhli svého stavu nekompetentnosti.  
    (2) Třídní a jiné bariéry mohou zabránit dosažení stavu nekompetentnosti.“

    Platnost Peterova zákona potvrzuje česká politika. Odstranění třídní nebo jiné bariéry umožnilo, aby se k moci dostali politici, kteří již dosáhli svého stavu nekompetentosti a nemohou odvádět žádnou užitečnou práci. Jako příklad lze uvést bývalou ministryni Langšádlovou, která vyplodila definici: „Strategická komunikace je když se komunikuje strategicky.“ Taková hlupačka měla v referátu českou vědu. Nekompetentnost projevil sám Fiala, když zdůvodňoval vyhození Bartoše: „Selhal, přestože jsem mu dal na opravu měsíc nebo dokonce dva.“ Tenhle nýmand netušil, že zbabraný systém se bude napravovat nejméně dva roky.

    Českou situaci komplikuje i to, že ministerstva se obsazují (paradoxně opět) držiteli správné stranické legitimace. Proto se třeba ministrem zahraničí stal Pirát Lipavský.

    Navíc existuje Peterův paradox: Bariéra správné stranické legitimace může urychlit vzestup již nekompetentních politiků. Ti se následně obklopují politickými náměstky o jejichž nekompetentnosti netřeba pochybovat.

    Jakýkoli pokus o změnu narazí na to, že současná moc má pod kontrolou nejen Sněmovnu, Senát a Hrad, ale nejspíš i ÚS. Oporu režimu poskytuj i někteří státní zástupci. Například ti, kteří již 15 let udržují případ Čapí hnízdo na zadní plotýnce sporáku.

    Reagovat
  • Věta „Komentář čeká na schválení“ potlačuje moji svobodu slova a názoru zaručenou Článkem 17 Listiny základních práv a svobod:
    (1) Svoboda projevu a právo na informace jsou zaručeny.
    (2) Každý má právo vyjadřovat své názory slovem, písmem, tiskem, obrazem nebo jiným způsobem, jakož i svobodně vyhledávat, přijímat a rozšiřovat ideje a informace bez ohledu na hranice státu.
    (3) Cenzura je nepřípustná.
    (4) Svobodu projevu a právo vyhledávat a šířit informace lze omezit zákonem, jde-li o opatření v demokratické společnosti nezbytná pro ochranu práv a svobod druhých, bezpečnost státu, veřejnou bezpečnost, ochranu veřejného zdraví a mravnosti.
    (5) Státní orgány a orgány územní samosprávy jsou povinny přiměřeným způsobem poskytovat informace o své činnosti. Podmínky a provedení stanoví zákon.

    Kdo a na základě čeho příspěvky schvaluje (čti: censuruje) ? Pokud má někdo námitky proti tomu, co jsem napsal, má je projevit v diskusi. Je autor kontaktován, aby příspěvek uhladil nebo hra na svobodu slova končí v odpadkovém koši.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *